کمیته نصاب

کمیته نصاب

مقدمه:

نصاب تحصیلی هر پوهنتون مهمترین و بنیادی­ترین اسنادی است، که به عنوان یکی از ملاک­های جدی برای تشخیص و میزان اعتباردهی تحصیل در آن پوهنتون و سویه­ی تحصیلی فارغان آن شناخته می­شود.

نصاب تحصیلی هر پوهنتون به مثابه سیستم منظم و کامل تحصیلی آن نهاد تحصیلی است. با عنایت به این امر مهم هر نصاب تحصیلی به شدت نیاز به بازنگری دارد. بازنگری و تعدیل به منظور همخوانی با نیازهای جامعه، تناسب با بازار کار و هماهنگی با نصاب تحصیلی وزارت تحصیلات عالی و هماهنگی با نصاب تعلیمی معارف کشور.

بدون شک با مرور زمان نیازهای جامعه تغییر می­نماید، فارغان که در واقع تولید متخصصان پوهنتون­اند، باید مطابق با نیازهای جدید و فضای جدید دانش نظری و توان مسلکی لازم را داشته باشند و با زمینه­های کاربرد آن دانش­ها در جامعه آشنا باشند. افزون بر این­ها در هر پوهنتون هم نیاز جدی به ایجاد رشته­های جدید می­رود و هم ایجاب یکجایی برخی رشته­هایی که بازار کار ندارند و زمینه شغل­یابی برای فارغان آن رشته­ها کمتر میسر می­شود و هم نیاز به ادغام برخی رشته­ها که زمینه­ی شغلی همگون دارند و رشته­های موازی یکدیگر می­باشند. بناً کمیته نصاب و انکشاف کاریکولوم در سطح پوهنحی برای انجام این فعالیت­ها ایجاد شد. این کمیته در شورای علمی پوهنحی تایید و به کمیته نصاب مرکزی پوهنتون معرفی گردید.


عمده ترین اهداف کمیته نصاب

الف. انطباق بیشتر نصاب با نیازهای کشور و منطقه؛

ب. روزآمد شدن نصا ب ها با توجه به تحولات دانش بشری ؛

ج. تناسب بیشتر نصا ب ها با امکانات و تواناییهای دانشگاه


وظایف کمیته نصاب

  1. بازنگری نصاب و انکشاف کاریکولم؛
  2. مرور و مطالعه کریکولم و دریافت نقاط ضعف؛
  3. فراهم­سازی زمینه ملاقات و نشست با اهل خبره و متخصصین رشته جهت اصلاح و انکشاف کاریکولم؛
  4. مقایسه کاریکولم­های سایر نهادهای تحصیلی با کاریکولم موجود جهت دریافت نقاط مثبت برای بهبود کاریکولم؛
  5. تهیه و ترتیب پرسشنامه نیازسنجی آموزشی؛
  6. بررسی از مفردات درسی استادان؛
  7. نظارت از تطبیق نصاب درسی؛
  8. تدویر جلسات ماهوار با اعضا کمیته؛
  9. تهیه گزارش به کمیته مرکزی نصاب و انکشاف کاریکولم؛
  10. تهیه گزارش به ریاست پوهنحی.

اعضای کمیته نصاب پوهنحی :

این کمیته حداقل پنج نفر عضو داشته باشند که حداقل سه نفر عضو آن از میان اعضای کادر دائمی و بقیه اعضای کمیته را می­توان از میان سایر استادان مدعو یا خارج از پوهنتون انتخاب کرد.

داشتن حداقل سه نفر عضو کادر علمی برای احراز صلاحیت دیپارتمنت در بازنگری نصاب­ها الزامی است و باید حداقل دو نفر از سه نفر در رشته مورد نظر تخصص داشته باشند.

 

شماره

نام و تخلص

درجه علمی

محل تحصیل

ملاحظات

1

روح الله حسن زاده

ماستر

ایران

مسول کمیته نصاب

2

شبانه مرسل صدیقیان

ماستر

هندوستان

رییس پوهنحی

3

نجیب الله اسحاق زی

ماستر

ایران

آمر دیپارتمنت اداره و مدیریت تشبثات

4

عتیق الله رحمانی

ماستر

پاکستان

آمر دیپارتمنت پوهنتون شمول

5

حامد امیری

ماستر

هندوستان

استاد

6

فیروز احمد گنجی

ماستر

هندوستان

استاد

7

محمد حامد رسولی

ماستر

هندوستان

استاد

 


نمودرا تشکیلاتی:

معرفی مسؤول کمیته:

روح الله حسن زاده، مسؤول کمیته نصاب و انکشاف کاریکولوم

روح الله حسن زاده فرزند عزیزالله در یکم حمل 1371 هجری خورشیدی در خانواده­ای متدین و دانش­دوست در شهر باستانی هرات دیده به جهان گشود. وی چندی بعد از سپری­شدن دوران کودکی به همراه خانواده رهسپار سفری طولانی و مهاجرت به کشور ایران شد. نامبرده تحصیلات دوران ابتدایی، متوسطه و عالی مکتب را در شهر قم کشور دوست و همسایه ایران در سال 1389 به پایان رسانید. و نیز در سال 1391 موفق به ورود به مقطع تحصیلی لیسانس در رشته مدیریت دولتی در پوهنتون پیام نور مرکز قم ایران گردید و در سال 1395 از این رشته با درجه عالی فارغ التحصیل گردید و با کسب بورسیه تحصیلی وارد رشته مدیریت بازرگانی، رشته بازاریابی در پوهنتون فردوسی مشهد ایران شد و بعد از تلاش برای گذراندن این مقطع تحصیلی در سال 1398 از این پوهنتون با درجه عالی فارغ التحصیل گردید. وی پس از اکمال دانش­اندوزی در پوهنتون­های ایران و طی مهارت­های آکادمیک و فعالیت­های اجرایی مطابق با رشته، و با توجه به علاقه فراوان و نیازمندی جامعه عزیز افغانستان تصمیم به بازگشت به مهین بعد از سال­های زیاد دوری از وطن گرفت و این مهم را با شروع تدریس در پوهنتون­های میهن عزیزمان جامه­عمل پوشانید، و اینک منحیث یکی از اساتید دایمی پوهنحی اقتصاد پوهنتون غالب مصروف تدریس و تحقیق می­باشد.

اصول بازنگری نصاب:

  دیپارتمنت مؤظف است در ایجاد و بازنگری نصاب خود اصول و موازین زیر را رعایت کند:

الف. ارز شها و اهداف پوهنتون و وزارت تحصیلات عالی ؛

ب. اصول و روشهای علمی نصاب آموزشی و درسی ؛

 ج. مقررات نافذ آموزشی و خدمات آموزشی پوهنتون؛ 

د. بهر ه گیری از بررسی های کارشناسی و یافته های پژوهشی؛

ز.بهره گیری از دیدگاه کار شناسان سایر پوهنتونها، پوهنحی ها و بخشهای مختلف مرتبط با موضوع ؛

 و. پیشبینی پیامدها و تأثیرات جانبی حاصل از ایجاد و تغییرات در نصاب تحصیلی بر روند آموزشی محصلان،  آینده شغلی، ادامه ی تحصیل فارغان و تخصص کادر علمی دیپارتمنت.

طرزالعمل

لایحه وظایف