دیپارتمنت اداره و مدیریت تشبثات

دیپارتمنت اداره و مدیریت تشبثات

دیپارتمنت اداره و مدیریت تشبثات، یگانه دیپارتمنت موجود در چوکات پوهنحی اقتصادِ پوهنتون غالبِ هرات می‌باشد، که از آغاز فعالیت این پوهنحی شکل گرفته و برای ره‌پوینده‌گان این رشته، خدمات تحصیلی معیاری ارائه می‌دارد. در مجموع در این رشته در کاریکولم موجود به تعداد 144 کریدیت را محصلان در هشت سمستر فرا می­گیرند، که هر سمستر 16 هفته درسی را در بر دارد. قابل یاد آوری است که در هر سال دو سمستر تعریف شده است، که بعد از تکمیل تمامی سمسترها، فارغ رشته اداره و مدیریت تشبثات پوهنحی اقتصاد شمرده می­شود.

دوره لیسانس رشته اداره و مدیریت تشبثات یکی از دوره­های آموزش تحصیلات عالی است، هدف از تشکیل این دوره، آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمان های دولتی و خصوصی می­باشد. محصلین در این دوره، با مسائل نظری و کاربردی این رشته آشنا می­شوند و نیازهای تخصصی مورد نیاز سازمان های دولتی و خصوصی را برآورده کنند. رشته اداره و مدیریت تشبثات از مهمترین بخش­های مدیریت شرکت­های تجاری است زمانی یک شرکت می­تواند بین خود مشتریان و خریدارانش ارتباط تجاری خوبی برقرار کند که یک مدیر تجاری موفق داشته باشد. فردی که مدیریت تجاری یک بنگاه اقتصادی را به عهده می­گیرد در جذب مشتریان و عرضه و معرفی صحیح و اصول محصول یا خدمات یک شرکت تلاش می­کند و به طور طبیعی مدیر تجاری، فردی است که نقش اساسی در سود و زیان شرکتها دارد. دوره کارشناسی اداره تجاری، یکی از دوره­های تحصیلی آموزش عالی است و هدف از تشکیل این دوره آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمان ها، اداره­ها، موسسه­ها و شرکت­های دولتی و خصوصی در زمینه تجارت با وظایف و هدف­های گوناگون در سطوح کارشناسی می­باشد.

‌دیدگاه

دیپارتمنت ادارة تجارت در چوکات پوهنځی اقتصاد تلاش دارد تا در آیندة نزدیک از طریق تربیت افراد متخصص و کارآفرین، ارائه و توسعة خدمات آموزشی و تحقیقی، به‌عنوان یکی از معتبرترین دیپارتمنت‌ها در سطح پوهنتون‌های کشور مبدل گردد.

مأموریت

دیپارتمنت ادارة تجارت پوهنځی اقتصاد در پرتو قوانین و لوایح وزارت تحصیلات عالی کشور، مصمم است، تا از طریق ارائة تدریس در بالاترین سطح کیفیت، مطابق با نیازهای بازار کار و نیز افزایش توان‌مندی‌های تحلیلی و تحقیقی محصلان، زمینه‌های دست‌رسی مناسب و معیاری را برای جوانان افغانستان به خاطر رسیدن به اهداف علمی و تخصصی آن‌ها و نیز حل مشکلات اقتصادی جامعه جهت رشد و توسعة اقتصادی کشور آماده سازد.

مشخصات کلی رشته اداره و مدیریت تشبثات

تعریف رشته اداره و مدیریت تشبثات

دوره لیسانس رشته اداره و مدیریت تشبثات یکی از دوره­های آموزش تحصیلات عالی است، هدف از تشکیل این دوره، آموزش نیروی متخصص مورد نیاز سازمان های دولتی و خصوصی می­باشد. محصلین در این دوره، با مسائل نظری و کاربردهای این رشته آشنا می­شوند.

نیاز سنجی رشته اداره و مدیریت تشبثات

با توجه به اینکه شکست و موفقیت سازمان ها بستگی به تصمیمات مدیران در سطوح مختلف سازمان دارد و اداره و مدیریت تشبثات رشته­ای است که مهارت تصمیم گیری را به دانش پژوهان آموزش می­دهد. همچنین نابسامانی در بسیاری از موسسات تجاری به علت عدم وجود اصول صحیح مدیریت و یا عدم اجرای آن اصول می­باشد، لذا آموزش صحیح و آکادمیک رشته اداره و مدیریت تشبثات اهمیت دارد تا نیاز جامعه مرتفع شود.

هدف رشته اداره و مدیریت تشبثات

آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمان های بازرگانی، افزایش مهارت و توانایی محصلین در شناخت مسائل مدیریتی، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه حل­های مختلف در مورد هر مسأله، تصمیم گیری و اجرای تصمیمات.

طول دوره رشته اداره و مدیریت تشبثات

طول رشته اداره و مدیریت تشبثات، 8 سمستر می­باشد که در هر سال تحصیلی در طی دو سمستر ارائه می­شود. دروس هر سمستر در 16 هفته برگزار می­شود. در این دوره آموزشی بعلاوه آموزش به صورت نظری بر جنبه­های کاربردی نیز تاکید می­شود و تلاش بر این است که جنبه­های کاربردی آموزش در این دوره در منوگراف محصلین تجلی پیدا کند.

چارت تشکیلاتی دیپارتمنت 

لیست استادان دیپارتمنت اداره و مدیریت تشبثات

شماره

شهرت

رشته تحصیل

سویة تحصیلی

اسم

تخلص

1

حامد

امیری

مدیریت تجارت

ماستر

2

فیروزاحمد

گنجی

مدیریت تجارت

ماستر

3

شبانه

صدیقیان

اقتصاد

ماستر

4

محمد حامد

رسولی

اقتصاد

ماستر

5

نجیب الله

اسحاقزی

مدیریت دولتی

ماستر

6

روح الله

حسن زاده

مدیریت تجارت

ماستر