پیام رئیس پوهنتون غالب

پیام رئیس پوهنتون غالب

پوهنتون غالب سال­های پرتلاشی را پشت سر گذاشت. بنیان­گذاری یک نهاد آموزشی عالی با فراچشم‌داشتن معیارهای اکادمیک جهانی و با شعار (‌غالب طلایه­ دار اندیشه‌های پویا) در کشوری چون افغانستان نه تنها که کار ساده­‌یی نیست‌؛ که بسیار دشوار هم هست. به یاری پروردگار دانش و خرد ازین آزمون پیروز به در آمدیم و توانستیم با پرّه‌کردن معیارهای علمی وزارت محترم تحصیللات عالی از مؤسسۀ تحصیلات عالی به پوهنتون  ارتقا ‌نماییم؛ و این خود سخن کمی نیست.

خواست ما بلند‌بردن کیفیت و هدف ما دست‌یافتن به مدارج عالی و عالی­تر و گسترش ارائۀ خدمات آموزشی و پژوهشی است، چنان‌که ‌پنج رشتۀ طب نیمه عالی تأسیس شد و رو به‌ گسترده‌گی دارد و در برنامه ­های ما ایجاد فاکولته­ های دیگر، مانند فارمسی‌، انجنیری‌، زراعت و ... گنجانیده شده است. پدید‌آوردن رشته­ های جدید در پنج فاکولته‌، نیز راه­ اندازی دوره­ های ماستری و دکترا دیدگاه بالا‌روندۀ ما را تشکیل می­دهد. همین‌اکنون برای تأسیس ماستری در فاکولته­ های اقتصاد و حقوق و علوم سیاسی آماده‌گی­ های لازم را گرفته­ ایم، که خدا بخواهد به‌ زودی زود شاهد گشایش این دوره ­ها خواهیم بود.

معیار­گرایی، قانون­مندی‌، تطبیق برنامه­ های ارتقای کیفیت، ایجاد مرکز تحقیقات علمی، چاپ و نشر کتاب­های درسی و ممد درسی،‌ مجله ­های غالب و مهران، ارائه دانش روز‌، پیش­کش نمودنِ دانش­آموخته‌گان با کفایت و موفق در میدان کار، ایجاد فضاهای بالنده‌گی و شگوفایی دانش و خرد و اندیشه و باز آموزش و پرورش انسان­ های پاک، متخصص و خدمت­گزار از هدف­ های بنیادین ما است. هرگز به سرمایه­ اندوزی روی نمی­آوریم و لحظه­ یی از فراهم ­آوری راه­ های بلند‌بردن کیفیت باز نمی ­ایستیم. گویی همین ارزش­گرایی­ ها سبب شده­اند که پوهنتون غالب از شهرت نیکویی برخوردار گردد و روزبه ­روز علاقه ­مندان بیش­تری پیدا کند. این پذیرش مردم، به ویژه جوانانِ تشنۀ دانش و فرهنگ، ما را روحیه می‌بخشد و مسؤول می­گرداند تا بیش­تر بکوشیم و همه راه­هایی را که سبب بلند‌بردن دانش و تخصص فرزندان میهن ما می­شود، جست­جو کنیم و با جذب معیارهای اکادمیک و به­ کاربستن آن­ها در فضای آموزشی، صداقت و جدیت خویش به اثبات برسانیم. هرچند جای­گاهی‌که دانش­ آموخته‌گان و فارغان ما در بازار کار به دست آورده ­ند، بازتاب­گر راستینی ازین مسیر واقعی علم‌ گرایانه  می تواند باشد و هرچند پذیرش مردم به­ترین سند و مزدی‌است که در اختیار داریم.

به باور ما ایستادن از کار افتادن‌است و پوینده‌گی معنای رسیدن به اهداف بلند را دارد. از این است که غالب هر آن زمینه­ های دانش ­افزایی را برای استادان خویش فراهم می­آورد و با نظام ­مند‌ساختن همه امور و با سود‌بردن از تکنا‌لوژی معاصر، می­خواهد با هزینه‌کردن وقت کم­تر‌، سود بیش­تر علمی به دست بیارورد و سرعت دانش­اندوزی را سبب گردد. به هم­دستی و هم­یاریِ همۀ هم­کاران‌، به نیروی ایمان و خرد و به پشتوانۀ یک نظام پویا و کارا، ‌به آن‌جایی خواهیم رسید که درسطح منطقه و باز جهان، ‌فارغان غالب هویت علمی ـ تخصصی خود را به اثبات برسانند و به گرمی استقبال گردند. هم‌اکنون نشانه­ های چنین آیندۀ پُر برکت را پوهنتون غالب رقم زده است: سالی که نیکوست از بهارش پیداست.

با احترام

پوهنتون غالب - هرات