پیام رئیس پوهنتون غالب

پیام رئیس پوهنتون غالب

پوهنتون غالب سال­های پرتلاشی را پشت سر گذاشت. بنیان­گذاری یک نهاد آموزشی عالی با فراچشم‌داشتن معیارهای اکادمیک جهانی و با شعار (‌غالب طلایه­دار اندیشه‌های پویا) در کشوری چون افغانستان نه تنها که کار ساده­یی نیست‌؛ که بسیار دشوار هم هست. به یاری پروردگار دانش و خرد ازین آزمون پیروز به در آمدیم و توانستیم با پرّه‌کردن معیارهای علمی وزارت محترم تحصیللات عالی از مؤسسة تحصیلات عالی به پوهنتون  ارتقا ‌نماییم؛ و این خود سخن کمی نیست.

خواست ما بلند‌بردن کیفیت و هدف ما دست‌یافتن به مدارج عالی و عالی­تر و گسترش ارائة خدمات آموزشی و پژوهشی است، چنان‌که ‌پنج رشتة طب نیمه عالی تأسیس شد و رو به‌گسترده‌گی دارد و در برنامه­های ما ایجاد فاکولته­های دیگر، مانند فارمسی‌، انجنیری‌، زراعت و ... گنجانیده شده است. پدید‌آوردن رشته­های جدید در پنج فاکولته‌، نیز راه­اندازی دوره­های ماستری و دکترا دیدگاه بالا‌روندة ما را تشکیل می­دهد. همین‌اکنون برای تأسیس ماستری در فاکولته­های اقتصاد و حقوق و علوم سیاسی آماده‌گی­های لازم را گرفته­ایم، که خدا بخواهد به‌ زودی زود شاهد گشایش این دوره­ها خواهیم بود.

معیار­گرایی، قانون­مندی‌، تطبیق برنامه­های ارتقای کیفیت، ایجاد مرکز تحقیقات علمی، چاپ و نشر کتاب­های درسی و ممد درسی،‌ مجله­های غالب و مهران، ارائة دانش روز‌، پیش­کش نمودنِ دانش­آموخته‌گان با کفایت و موفق در میدان کار، ایجاد فضاهای بالنده‌گی و شگوفایی دانش و خرد و اندیشه و باز آموزش و پرورش انسان­های پاک، متخصص و خدمت­گزار از هدف­های بنیادین ما است. هرگز به سرمایه­اندوزی روی نمی­آوریم و لحظه­یی از فراهم­آوری راه­های بلند‌بردن کیفیت بازنمی­ایستیم. گویی همین ارزش­گرایی­ها سبب شده­اند که پوهنتون غالب از شهرت نیکویی برخوردار گردد و روزبه­روز علاقه­مندان بیش­تری پیدا کند. این پذیرش مردم، به ویژه جوانانِ تشنة دانش و فرهنگ، ما را روحیه می‌بخشد و مسؤول می­گرداند تا بیش­تر بکوشیم و همه راه­هایی را که سبب بلند‌بردن دانش و تخصص فرزندان میهن ما می­شود، جست­وجو کنیم و با جذب معیارهای اکادمیک و به­کاربستن آن­ها در فضای آموزشی، صداقت و جدیت خویش به اثبات برسانیم. هرچند جای­گاهی‌که دانش­آموخته‌گان و فارغان ما در بازار کار به دست آورده­اند، بازتاب­گر راستینی ازین مسیر واقعی علم‌گرایانه  می تواند باشد و هرچند پذیرش مردم به­ترین سند و مزدی‌است که در اختیار داریم.

به باور ما ایستادن از کار افتادن‌است و پوینده‌گی معنای رسیدن به اهداف بلند را دارد. از این است که غالب هر آن زمینه­های دانش­افزایی را برای استادان خویش فراهم می­آورد و با نظام­مند‌ساختن همه امور و با سود‌بردن از تکنا‌لوژی معاصر، می­خواهد با هزینه‌کردن وقت کم­تر‌، سود بیش­تر علمی به دست بیارورد و سرعت دانش­اندوزی را سبب گردد. به هم­دستی و هم­یاریِ همة هم­کاران‌، به نیروی ایمان و خرد و به پشتوانة یک نظام پویا و کارا، ‌به آن‌جایی خواهیم رسید که درسطح منطقه و باز جهان، ‌فارغان غالب هویت علمی ـ تخصصی خود را به اثبات برسانند و به گرمی استقبال گردند. هم‌اکنون نشانه­های چنین آیندة پُر برکت را پوهنتون غالب رقم زده است: سالی که نیکوست از بهارش پیداست.

با احترام

پوهنتون غالب - هرات