رئیس و کادرهای علمی پوهنځی

رئیس و کادرهای علمی پوهنځی

منابع بشری

پوهنحی اقتصاد پوهنتون غالب دارای دو دیپارتمنت به نام های اداره تجارت و دیپارتمنت مضامین پوهنتون شمول میباشد. فعالیت های روزمره پوهنحی اقتصاد در بخش اکادمیک توسط استادان دایمی و غیر دایمی پیش برده میشود ودر عین حال فعالیت های اداری توسط رئیس پوهنحی، آمردیپارتمنت و مدیرتدریسی پیش برده میشود. پوهنحی درین اواخر به خاطر پیش برد امور تدریسی برای جذب تعداد بیشتر استادان در کدر دایمی به هدف ایجاد یک دیپارتمنت دیگر ابراز تمایل نموده واین موضوع را از طریق مقامات مسئول پوهنتون مورد پیگری قرار دارد. مسایل کدری و ترفیع رتبه های علمی استادان مطابق به طرزالعمل های مقام وزارت تحصیلات عالی صورت میگرد.

نمودار ساختار سازمان

نام و تخلص

سویۀ تحصیلی

رشتۀ اختصاصی

رتبۀ علمی

تجربۀ کاری

حامد امیری

محصل دکترا

مالی و بانکی

-

4 سال

فیروز گنجی

محصل دکترا

مدیریت تکنالوژی معلوماتی

-

7 سال

شبانه صدیقیان

ماستر

اقتصاد کلان

-

۶ سال

نجیب الله اسحاقزی

ماستر

مدیریت دولتی

-

3 سال

حامد رسولی

ماستر

حسابداری وسنجش مصارف

-

۲ سال

عتیق الله رحمانی

ماستر

علوم اسلامی

-

2 سال

روح الله حسن زاده

ماستر

مدیریت بازارگانی، گرایش بازاریابی

-

1 سال

لعل محمد تیموری

ماستر

علوم اسلامی

-

10 سال


 

زنده‌گی‌نامهٔ

 

شبانه صدیقیان، رئیس پوهنځی اقتصاد

شبانه مرسل صدیقیان فزرند عبدالروف در 5 ماه میزان 1366 هجری خورشیدی در یک خانواده متدین وعلم پرور در شهر هرات  دیده به جهان گشود .وی تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب متوسط آتون هروی و دوره متوسط وعالی را در مکتب مولانا عبدالله هاتفی و لیسه گوهرشاد فراگرفت که در سال 2005 از لیسه گوهرشاد بیگم فارغ التحصیل شد. وی بعد از سپری نمودن موفقانه امتحان کنکور  در رشته مورد علاقه خویش توانست در پوهنحی اقتصاد پوهنتون هرات در سال 2006 راه یابد .ودر سال 2009 به درجه لیسانس از پوهنحی اقتصاد پوهنتون هرات فارغ التحصیل شود.شبانه صدیقیان با دریافت بورسیه دولتی توانست در سال 2010 در کشور دوست هندوستان در شهر علیگرپوهنتون علیگر مسلم یونیورستی  دوره تخصص وماستری خویش را موفقانه در 2012 به پایان برساند. از انجاییکه موصوف عشق وعلاقه زیادی به تدریس دردانشگاه ها داشت توانست  درسال های متفاوت در پوهنتون  اشراق ، جامی ، کهکشان ، آسیا وغالب درین وظیفه مقدس ایفای وظیفه کند ، وی با شش سال تجربه تدریس در قسمت مضامین متفاوت اقتصادی توانست یکی از اعضای کدرعلمی پوهنتون غالب پوهنحی اقتصاد شود .که فعلا منحیث یکی ازاساتید دایمی پوهنحی اقتصاد پوهنتون غالب مصروف تدریس وتحقیق میباشد


نجیب الله اسحاقزی، آمر دیپارتمنت اداره تجارت

نام: نجیب الله

تخلص: اسحاقزی

آمر دیپارتمنت اداره تجارت – پوهنحی اقتصاد پوهنتون غالب

تاریخ تولد:1368

الف- سوابق تحصیلی

لیسانس مدیریت دولتی- : Osmania University- Hyderabad- India( 2014)

ماستری مدیریت دولتی(گرایش تحول)- دانشگاه اصفهان- ایران(1397)

ب- سوابق آموزشی

1- تدریس در پوهنتون غالب ( پوهنحی اقتصاد – دیپارتمنت اداره و تجارت)

2- تدریس در موسسه تحصیلات عالی اسلامی الغیاث

 


حامد امیری، مسؤول کمیته نصاب و انکشاف کاریکولوم

حامد امیری در سال ۱۳۶۸خورشیدی در خانواده‌یی میانه‌حال و اهل دانش در ولسوالی شیندند هرات، چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و تحصیلات دورة لیسه را در لیسة انقلاب در شهر هرات به‌ پایان رسانید؛ پس از ختم دورة لیسه در سال 1386‌ در آزمون کانکور شرکت کرد و به پوهنځی اقتصاد دانش‌گاه هرات راه یافت. او در سال 1390 از این رشته فارغ شد. امیری در جریان تحصیل مشغول کار بود و از سال 1386 تا 1391 به صفت معلم در لیسة خصوصی توحید انجام وظیفه کرد؛ پس از فراغت از رشتة اقتصاد مصروف کار در کابل‌بانک شد. یک سال در کابل‌بانک کارکرد. وی در سال 1392‌ در پوهنتون پونة هندوستان برای کسب سویة ‌فوق لیسانس به تحصیل آغاز کرد. دو سال دورة فوق لیسانس خود را در آن‌جا گذراند. در سال 1394 با کسب گواهی ماستری به افغانستان برگشت و در بانک بین‌المللی افغانستان (AIB) دست‌به‌­کار شد؛ پس از یک سال نظر به علاقه‌یی که به تدریس داشت به حیث استاد در پوهنځی اقتصاد پوهنتون غالب آغاز به آموزش­دادن دانش­جویان نمود. وی نظر به شایسته­گی‌یی‌که داشت، نخست به حیث سرپرست پوهنځی اقتصاد و پس از سپری‌نمودن یک سال خدمت در آن پوهنځی در میانة سال 1396 به حیث رئیس این پوهنځی انتصاب یافت و به کار آغاز نمود. امیری در سال 1397‌ره‌سپار هند گردید و در ‌پوهنتون مانیو رچنای هند برای کسب درجة تحصیلی د‌کترا به تحصیل آغاز نمود. وی در پهلوی تحصیل دکترا، رئیس پوهنځی اقتصاد نیز می‌باشد.


محمد حامد رسولی، مسؤول کمیته امتحانات

محمد حامد رسولی فرزند محمد رسول در سال 1369 خورشیدی در یک خانواده متین در ولایت فراه دیده به جهان گشود. ایشان دوره متوسطه را در لیسه انقلاب اسلامی در سال 1386 به پایان رسانیده و از طریق امتحان کانکور در سال 1387 به پوهنحی اقتصاد پوهنتون هرات راه یافت و درسال 1390 از رشته اقتصاد و مدیریت فارغ گردید. پس از آن جهت ادامه تحصیلات راهی کشور هندوستان شده و توانست در سال 1393 مدرک ماستری خویش را در رشته مدیریت تجارت از دانشگاه پونا Pune University شهر پونا بدست آورد. ایشان در بسیاری از سازمان های خصوصی و  NGOsتجربه کاری داشته و نیز در پوهنتون های مختلف تدریس نموده. به همین ترتیب از سال 1397 به عنوان یکی از استادان دائمی و نیز آمر کمیته امتحانات اداره تجارت پوهنحی اقتصاد ایفای وظیفه میکند.


فیروز احمد گنجی

فیروز احمد گنجی فرزند وزیر احمد در سال 1367 خورشیدی در یک خانواده متین در ولایت هرات دیده به جهان گشود. ایشان دوره متوسطه را در لیسه انقلاب اسلامی در سال 1386 به پایان رسانیده و از طریق امتحان کانکور در سال 1387 به پوهنحی اقتصاد پوهنتون هرات راه یافت و درسال 1390 از رشته اقتصاد و مدیریت فارغ گردید. پس از آن جهت ادامه تحصیلات راهی کشور هندوستان شده و توانست در سال 1394 مدرک ماستری خویش را در رشته مدیریت تجارت از دانشگاه BMCC شهر پونا بدست آورد. ایشان در بسیاری از سازمان های خصوصی تجربه کاری داشته و نیز در پوهنتون های مختلف تدریس نموده و همچنین ریاست پوهنحی اقتصاد را نیز در گذشته بر عهده داشت. به همین ترتیب از سال 1395 به عنوان یکی از استادان دائمی و نیز آمر دیپارتمنت اداره تجارت پوهنحی اقتصاد ایفای وظیفه میکند. آقای گنجی فی الحال دانشجوی مقطع دکترای رشته مدیریت در دانشگاه Manav Rachna International University می باشد.

 


عتیق الله رحمانی؛ آمر دیپارتمنت مضامین پوهنتون شمول 

      عتیق الله رحمانی فرزند هدایت الله رحمانی ولدیت: مولوی عبد الرحمن (امام و واعظ مسجد جامع بزرگ هرات -دهه شصت-) بتاریخ 27 سنبلۀ 1371 هجری شمسی در یک خانوادۀ متدین و علم پرور در ناحیۀ  دوم شهر هرات بدنیا آمد. موصوف به سن ده سالگی (1381) حفظ کل قرآن کریم به اتمام رساند. و در سال 1389 دورۀ متوسطۀ دار العلوم را به پایان رساند. و متعاقبا در همان سال از طریق کانکور وارد پوهنتون هرات در پوهنحی شرعیات-دیپارتمنت فقه و قانون گردیده و در سال 1393 از پوهنتون هرات فارغ گردید. رحمانی در سال 1395 مقطع ماستری را در پوهنتون بین المللی اسلامی اسلام آباد کشور پاکستان (IIUI) آغاز نموده و این دوره سه سال به طول انجامید؛ ودر بهار 1398 موفق به اخذ سند ماستری خویش در رشتۀ شرعیات و قانون گردید. رحمانی در پوهنتون هرات به مدت یک سال به حیث استاد افتخاری تدریس نموده و از خزان 1398 به حیث استاد دائم در پوهنتون غالب مشغول به فعالیت است. و نیز آمریت دیپارتمنت پوهنتون شمول را به عهده دارد. 


لعل محمد "تیموری" آمر کمیته نظم و دسپلین پوهنتون:

لعل محمد "تیموری" فرزند عبدالکریم، متولد 1350 خورشیدی در گُذره هرات. تعلیمات دوره متوسطه خصوصی در دیار هجرت سپری شده، مرحله لیسانس در اصول دین در 1378 و ماستری در فلسفه ادیان در دانشگاه بین المللی اسلام آباد-پاکستان(IIUI)- (International Islamic University Islamabad) در 1384 خورشیدی به پایان رسیده. از سال 1385 تا 1389 مدت پنج سال باموسسات بین المللی ایفای وظیفه نمودم. از زمستان 1389 تاکنون بحیث استاد در دانشگاه غالب مشغول وظیفه تدریس هستم.  به اضافه تدریس، در بخش های متعدد علمی-اداری انجام وظیفه کرده ام: مسئولیت کمیته امتحانات مدت دو سال، مسئولیت کمیته فرهنگی مدت چهار سال، ویراستار و همکار فصلنامه علمی غالب مدت چهار سال، مسئولیت کمیته نظم و دیسپلین از سال 1391 تا کنون -بهار 1399-مدت هشت سال.

 

 


روح الله حسن زاده، مسؤول کمیته نصاب و انکشاف کاریکولوم                                                         

روح الله حسن زاده فرزند عزیزالله در یکم حمل 1371 هجری خورشیدی در خانواده­ای متدین و دانش­دوست در شهر باستانی هرات دیده به جهان گشود. وی چندی بعد از سپری­شدن دوران کودکی به همراه خانواده رهسپار سفری طولانی و مهاجرت به کشور ایران شد. نامبرده تحصیلات دوران ابتدایی، متوسطه و عالی مکتب را در شهر قم کشور دوست و همسایه ایران در سال 1389 به پایان رسانید. و نیز در سال 1391 موفق به ورود به مقطع تحصیلی لیسانس در رشته مدیریت دولتی در پوهنتون پیام نور مرکز قم ایران گردید و در سال 1395 از این رشته با درجه عالی فارغ التحصیل گردید و با کسب بورسیه تحصیلی وارد رشته مدیریت بازرگانی، رشته بازاریابی در پوهنتون فردوسی مشهد ایران شد و بعد از تلاش برای گذراندن این مقطع تحصیلی در سال 1398 از این پوهنتون با درجه عالی فارغ التحصیل گردید. وی پس از اکمال دانش­اندوزی در پوهنتون­های ایران و طی مهارت­های آکادمیک و فعالیت­های اجرایی مطابق با رشته، و با توجه به علاقه فراوان و نیازمندی جامعه عزیز افغانستان تصمیم به بازگشت به مهین بعد از سال­های زیاد دوری از وطن گرفت و این مهم را با شروع تدریس در پوهنتون­های میهن عزیزمان جامه­عمل پوشانید، و اینک منحیث یکی از اساتید دایمی پوهنحی اقتصاد پوهنتون غالب مصروف تدریس و تحقیق می­باشد.

 

 


بصیراحمد مبصر؛ مسؤول کمیته جندر

بصیراحمد مبصر فرزند عبدالعزیز متولد سال ۱۳۷۳ هجری شمسی در محل یخدان ولسوالی کروخ است. وی دروس ابتدائی را در مکتب سرآب کروخ و ادامۀ درس‌هایش را در لیسۀ خصوصی هری، دارالحفاط مرکزی و دارالعلوم عالی جامع هرات پی گرفت. پس از سپری‌ نمودن موفقانۀ آزمون کانکور به دانشکدۀ شرعیات دانشگاه هرات راه یافت. او در سال ۱۳۹۶ و پیوسته پس از فراغت و دفاع از پایان‌نامۀ لیسانس‌اش با عنوان «جستاری بر فقه أولویات» به دانشگاه بین‌المللی اسلام‌آباد پیوست و دورۀ ماستری‌اش را در رشتۀ دعوت و ثقافت اسلامی با نوشتن تیزس‌اش تحت عنوان «واقع الدعوة الإسلامية بين خطورة الاختلاف وضرورة الإئتلاف» به زبان عربی و کسب امتیاز به پایان رساند، و اینک درس‌های منهجی دورة دکترا و آزمون جامع را با موفقیت سپری نموده و مشغول نوشتن رسالة دکترای خود در آن دانشگاه است. وی ضمن پیش‌برد درس‌های رسمی و دانشگاهی، تعلیمات حوزوی را نیز به‌طور خصوصی در دارالعلوم هرات فراگرفته و در سال ۱۳۹۳ سند فراغت از دورۀ حدیث را نیز به درجۀ ممتاز از دارالعلوم عالی هرات به دست آورد. آقای مبصر اهل تحقیق و ترجمه نیز است و ده‌ها مقاله و ترجمه‌‌هایش در سایت‌ها و مجلات مختلف چاپ و نشر گردیده است. او از سه سال بدین‌سو عضو هیئت تحریر مجلۀ معرفت_ارگان نشراتی جمعیت اصلاح هرات _ انجمن اخلاق و معرفت نیز است. و اخیرا، وی با تجربة تدریس موفق در قسمت مضامین مختلف ثقافت اسلامی توانست یکی از اعضای کدر علمی پوهنتون غالب شود، که فعلا منحیث یکی از اساتید دایمی دیپارتمنت مضامین پوهنتون‌شمول پوهنتون غالب مصروف تدریس و تحقیق می‌باشد.