دیپارتمنت شبکه

دیپارتمنت شبکه

معرفی دیپارتمنت نت‌ورک (شبکه)

دیپارتمنت شبکه یا (Network) از جمله دیپارتمنت­‌های فعال پوهنحی کامپیوتر ساینس میباشد. از آنجا که ايجاد ارتباط بين كامپيوترها، دستگاه هاي خدمات دهندۀ سرور، تجهيزات ارتباطي و انتقال اطلاعات بين آنها از اهميت خاصی برخورداراست؛ ازینرو، ايجاد شبكه هاي كامپيوتري و يادگيري اساسات آن به اهميت اين ديپارتمنت افزوده است. محصلين در اين رشته مباني شبكه هاي كامپيوتري، برنامه نويسي سيستمي، اسکریپت نویسی و اتوماتیک ساختن وظایف مدیر شبکه، مدیریت شبکه، پیدا کردن نقاط ضعف امنیتی کامپیوترها و شبکه های کامپیوتری، مطالعات پيشرفته در زمينۀ امنیت شبکه و نحوه ساخت شبکه های بزرگ کمپیوتری را فرا میگرند و  منحيث متخصص در بخش شبكه هاي كامپيوتري فارغ التحصيل میشوند.  


زیست‌نامۀ آمر دیپارتمنت نت‌ورک (شبکه)

 

 غلام فاروق حیدری در سال 1368خورشیدی در خانوادۀ متدین و اهل دانش در ولسوالی انجیل هرات، چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در مکتب متوسطۀ  هریوا و لیسه را در لیسۀعالی سلطان غیاث الدین غوری در شهر هرات به پایان رسانید؛ پس از ختم دورۀ لیسه در سال 1387 در آزمون کانکور شرکت کرد و به پوهنحی کمپیوتر ساینس پوهنتون هرات کامیاب شد. او در سال 1391 از دیپارتمنت شبکۀ آن پوهنحی به درجۀ اعلی فارغ گردید

حیدری در جریان تحصیل نظر به لیاقتی که داشت به حیث Instructor IT در مرکز آی‌تی پوهنتون هرات آغاز بکار کرد بعد از فراغت از دیپارتمنت شبکه به حیث Network Administrator یا مدیریت شبکه‌های  کمپیوتر انتخاب شد.

در سال 2014 از طریق مرکز آی‌تی پوهنتون هرات یا( (ITCH به بورسیۀ شش ماهه به پوهنتون تخنیکی برلین آلمان رفت و مدیریت شبکه های کمپیوتری را با سیستم عامل سرور Linux آموخت و دوباره به پوهنتون هرات برگشت تا آموخته های خود را به دیگران انتقال دهد.

حیدری در سال 2017 بعد از هفت سال کار در مرکز آی‌تی پوهنتون هرات برای گرفتن ماستری عازم کشور هندوستان شد و در پوهنتون Gurgaon University Amity در رشتۀ شبکه های کمپیوتری و مدیریت آن به تحصیل پرداخت و بعد از دوسال پروگرام ماستری را در سال 2019 به درجۀ اول تمام کرد و به کشور باز گشت. او اکنون عضو کادر علمی پوهنحی کمپیوتر ساینس پوهنتون غالب و آمر دیپارتمنت شبکه است.


دیدگاه و مأموریت

اهداف عمدۀ دیپارتمنت شبکه یا Network

توانایی‌ها فارغ التحصيلان دیپارتمنت شبکه یاNetwork

لایحۀ وظایف آمر دیپارتمنت

معرفی کتلاک دیپارتمنت نت‌ورک

چارت تشکیلاتی دیپارتمنت شبکه