دیپارتمنت شبکه

دیپارتمنت شبکه

معرفی آمر دیپارتمنت شبکه یا نتورک

       غلام فاروق حیدری در سال ۱۳۶۸خورشیدی در خانواده‌یی متدین و اهل دانش در ولسوالی انجیل هرات، چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در مکتب متوسطۀ هریوا و لیسه را در لیسۀ عالی سلطان غیاث الدین غوری  در شهر هرات به‌ پایان رسانید؛ پس از ختم دورة لیسه در سال 1387‌ در آزمون کانکور شرکت کرد و به پوهنحی کمپیوتر ساینس پوهنتون هرات کامیاب شد. او در سال 1391 از دیپارتمنت شبکۀ آن پوهنحی به درجۀ اعلی فارغ گردید.

 حیدری در جریان تحصیل نظر به لیاقتی که داشت به حیث IT Instructor  در مرکز آی تی پوهنتون هرات (ITCH)  آغاز به کار کرد که بعد از فراغت از دیپارتمنت شبکه به حیث Network Administrator  یا مدیریت کننده شبکه های کمپیوتر انتخاب شد.
در سال 2014 از طریق مرکز آی تی پوهنتون هرات یا (ITCH)  به برسیۀ شش ماهه به پوهنتون تخنیکی برلین آلمان رفت و مدیریت شبکه های کمپیوتری را با سیستم عامل سرور Linux  آموخت و دوباره به پوهنتون هرات برگشت تا آموخته های خود را به دیگران انتقال دهد.

حیدری در سال 2017 بعد از هفت سال کار در مرکز آی تی پوهتون هرات برای گرفتن  ماستری عازم کشور هندوستان شد و در پوهنتون  Amity University Gurgaon  در رشتۀ شبکه های کمپیوتری و مدیریت آن  به تحصیل پرداخت و بعد از دوسال پروگرام ماستری را در سال 2019 به درجۀ اول  تمام کرد و به کشور باز گشت. او اکنون عضو کادر علمی پوهنحی کمپیوتر ساینس پوهنتون غالب و آمر دیپارتمنت شبکه است.

معرفی دیپارتمنت شبکه یا نتورک

دیپارتمنت شبکه یا (Network) از جمله دیپارتمنت­های فعال پوهنحی کامپیوتر ساینس میباشد. از آنجا که ايجاد ارتباط بين كامپيوترها، دستگاه هاي خدمات دهندۀ سرور، تجهيزات ارتباطي و انتقال اطلاعات بين آنها از اهميت خاصی برخورداراست؛ ازینرو، ايجاد شبكه هاي كامپيوتري و يادگيري اساسات آن به اهميت اين ديپارتمنت افزوده است. محصلين در اين رشته مباني شبكه هاي كامپيوتري، برنامه نويسي سيستمي، اسکریپت نویسی و اتوماتیک ساختن وظایف مدیر شبکه، مدیریت شبکه، پیدا کردن نقاط ضعف امنیتی کامپیوترها و شبکه های کامپیوتری، مطالعات پيشرفته در زمينۀ امنیت شبکه و نحوه ساخت شبکه های بزرک کمپیوتری را فرا میگرند و  منحيث متخصص در بخش شبكه هاي كامپيوتري فارغ التحصيل میشوند. از دیپارتمنت شبکه  تا کنون طی 6 دوره 77 محصل فارغ گردیده است.

پلان استراتیژیک دیپارتمنت شبکه در مطابقت با پلان استراتیژیک پوهنحی کمپیوتر ساینس پوهنتون غالب و نیازمندیهای بازار کار و جامعه تهیه و ترتیب شده است.

پلان استراتیژیک

دیدگـــــــــاه

دیپارتمنت شبکة پوهنحی کمپیوتر‌ساینس پوهنتون غالب هرات ، می کوشد تا از طریق تدریس ، تحقیق و عرضۀ خدمات شبکه‏یی وتکنالوژی معلوماتی ، به عنوان یکی از بهترین و با کیفیت ترین دیپارتمنت های شبکه در سطح جامعه و کشور شود.

ماموریت

دیپارتمنت شبکة پوهنحی کمپیوتر‌ساینس پوهنتون غالب هرات ، با تدریس وتحقیق باکیفیت و بررسی بازار کار رشتۀ  شبکه می کوشد محصلان خویش را در رسیدن به آیندۀ روشن علمی وعملی همکاری نماید تا بتوانند وظیفۀ خود را در ارائۀ خدمات پیش رفتۀ تکنالوژی شبکه موفقانه به انجام رسانند.

اهداف عمده دیپارتمنت شبکه یا Network

دیپارتمنت شبکه همسو با پوهنحی کمیپوتر ساینس اهداف پوهنحی را تعقیب مینماید. بناءً دیپارتمنت اهداف زیر را دنبال میکند:

 • رسیدن به خود کفایی علمی، مسلکی و تخصصی، در شبکه های کامپیوتری؛
 • توسعه و بروز رسانی ساختارهای زیربنایی شبکه های کامپیوتری نهادها و ادارات ؛
 • ایجاد شبکه های داخلی (Intranet) وآماده کردن سرویس های مهم شبکه به صورت محلی (Local)؛
 • ارتباط مؤثر و سازنده میان محصلان دیپارتمنت شبکه  و بازار کار نظر به نیاز جامعه؛
 • آماده کردن آثار تحقیقی و پژوهشهای گروهی توسط استادان و محصلان؛

توانایی فارغ التحصيلان شبکه یاNetwork

 • يادگيري و آشنايي با علوم شبكه در سطح علمي و عملي؛
 • اجراي طرح هاي شبکه های كامپيوتري، نصب، آزمايش و آموزش آنها؛
 • طراحي و پياده سازي شبكه هاي كامپيوتري كوچك و بزرگ براي دفاتر و ادارات؛
 • راه اندازی شبکه های Wireless  و عیارسازی قطعات بی سیم و آشنایی با شبکۀ موبایل؛
 • ياد گيري و استفاده از سيستم هاي عامل های کود باز مانند Linux , Ubuntu و نرم افزار هاي آنها؛
 • اسکریپت نویسی و اتوماتیک ساختن وظایف مدیر شبکه؛
 • پیدا کردن نقاط ضعف امنیتی کامپیوتر‌ها و شبکه های کامپیوتری و راه های جلوگیری آن ؛

لایحه وظایف آمر دیپارتمنت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معرفی کتلاک دیپارتمنت نت‌ورک

چارت تشکیلاتی دیپارتمنت شبکه 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معرفی کمتیۀ نصاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معرفی کمتیۀ تضمین کیفیت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معرفی کمیتۀ تحقیق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معرفی کمیتۀ پلان استراتیژیک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دست آورد های دیپارتمنت نتورک