معرفی معاونیت تحقیقات علمی و ارتباطات

معرفی معاونیت تحقیقات علمی و ارتباطات

 

پوهنتون غالب به هدف حصول برتری در تحقیق و پویایی اندیشه­ ها در سال 1398 معاونیت تحقیقات علمی و ارتباطات را ایجاد نموده­ است این معاونیت در قسمت نظارت دقیق از پروژه­ ها، مشارکت فعال استادان و محصلان در تحقیقات علمی، شریک­ ساختن نتایج تحقیقات با جامعه و ارتقای ظرفیت استادان، محصلان و کارمندان در تحقیق فعالیت­ می­ کند.

در چوکات این معاونیت، آمریت مرکز تحقیقات علمی، آمریت ارتباطات و آمریت کتاب­خانه و منابع آنلاین موجود است که در راستای انسجام امور تحقیقات علمی، ارتباطات و کتاب­خانه ­ها فعالیت دارند.

 

معرفی عبدالناصر "امینی" معاون تحقیقات علمی و ارتباطات 

عبدالناصر امینی سال 1369 در شهر زرنج ولایت نیمروز افغانستان در خانواده‏ ای متدین و علم پرور دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در لیسۀ فرخی شهر زرنج فراگرفته و جهت کسب مدارج عالی‏تر راهی کشور ایران شد.

وی در سال 1379 مشرف به حفظ قرآن کریم در دارالحفاظ دارالعلوم زاهدان شده  سپس مراحل تحصیلی شهادة العالیة (دیپلم) و شهادة العالمیة (لیسانس) را نیز در همین دارالعلوم فرا گرفت. در سال 2019 میلادی از مرحله ماستری فقه و قانون از دانشگاه سلام کابل فارغ گردید.

همچنین وی فراگیری دوره‏ های آموزشی کامپیوتر از مؤسسه (R.C.D.R.F) نمایندگی کشور بلجیم در ایران، دوره ‏های نگارش، انشا، ویراستاری و مطبوعات را در دارالعلوم زاهدان، دوره آموزش از راه دور (برنامج أکادیمیة الزاد ـ علوم شرعية ـ سعوی) و دوره تأهیل الأئمة معهد سعودی را در کارنامۀ تحصیلی خویش دارد.

سوابق و تجارب کاری:

استاد فقه، ادبیات عرب و تفسیر دارالعلوم هرات.

استاد بالمقطع شرعیات و ثقافت اسلامی پوهنتون هرات.

استاد بالمقطع پوهنحی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون غالب.

عضو افتخاری بورد علمی وزارت ارشاد حج و اوقاف (کابل سال 1397).

سردبیر و مدیرمسئول ماهنامه آوای هجرت ـ ایران ـ پنج سال (1385ـ 1390).

سردبیر ماهنامه نسیم ایمان سه سال (1390ـ 1393) هرات.

آثار و مقالات علمی

مقالۀ تحقیقی با عنوان «افغانستان، تاریخ، فراز و فرود» چاپ شده در سه شماره پیاپی مجله بین المللی ندای اسلام ایران.

مقالۀ «لمحة عابرة عن حیاة السید جمال الدین الأفغانی» به زبان عربی، مجله الصحوة الإسلامیة ایران.

مقالۀ «جامعیت، ماندگاری و گسترش مذهب حنفی» ارائه شده در سمینار علمی زندگانی امام ابوحنیفه ـ ارگ ریاست جمهوری، کابل سال1397.

مقالۀ علمی «جایگاه زن در فقه حنفی» چاپ شده در کتاب مقالات سمپوزیم بین المللی امام ابوحنیفه ـ  کابل 1398.

ارائۀ مقالات علمی به زبان عربی با عنوان‏های «الجنایة علی الجنین في الفقه الإسلامي/ قاعدة الولایة الخاصة أقوی من الولایة العامة (دراسة وتحقیق)/ تقنین الفقه الإسلامي وتاریخه/ تتبع الرخص وحکمه الشرعیة/ نظریة الفساد في العقود» به صورت سمینار در پوهنتون سلام کابل.

ارائۀ مقالات علمی و پژوهشی به زبان فارسی با عنوان‏های «حکم زکات معادن در فقه اسلامی/ حکم شرکت ابدان (عمل) در فقه اسلامی/ اهدای عضو و حکم شرعی آن و...» به صورت سمینار در پوهنتون سلام کابل.

ترجمه و تحقیق بیش از بیست کتاب و رساله، چاپ شده توسط انتشارات آفاق افغانستان.

لایحه وظایف معاون تحقیقات علمی و ارتباطات